instalace:z_flash_disku

Instalace z flash disku

Stejně jako je možné vypálením ISO obrazu na CD vytvořit LiveCD a z něj spustit nebo nainstalovat Ubuntu, tak si lze i počínat s USB Flash diskem. Díky zde popsaným osvědčeným metodám by nikomu nemělo činit problém nainstalovat Ubuntu i na počítačích (resp. noteboocích či netboocích) bez CD/DVD mechaniky. Výhodou tohoto přístupu je i fakt, že přenos dat přes USB (především u jeho variace 3.0) probíhá značně rychleji, než při využití klasického CD/DVD nosiče.

Příprava

  • BIOS se schopností právě zavádět OS z flash disku. (Není-li toho schopen, zkuste vyřešit potíže při starších noteboocích).
  • Flash disk s minimem 2GB volného místa. U některých notebooků lze využít i SD kartu.
  • ISO obraz Ubuntu, mimo jiné lze využít i CD Ubuntu či variantu vyžadující aktivní připojení k Internetu.

Při následujících postupech dojde ze ztrátě dat z flash disku! Nezapomeňte si předem veškeré vaše soubory na něm zazálohovat.

Zajištění bootování u flash disku

Napřed váš flash disk zformátujte na souborový systém FAT32. Poněvadž vlastní ISO obrazy tohoto operačního systému jsou výhradně určeny pro CD/DVD média, vyžaduje jejich použití pro USB Flash Disk speciální aplikace. V Ubuntu je již pro tyto účely k nalezení specializovaný vestavěný nástroj, disponují-li pro vás dostupné počítače pouze Microsoft Windows, můžete použít aplikaci Unetbootin.

Nejprve si stáhněte aplikaci UNetbootin; ta nevyžaduje žádnou instalaci, spustí se přímo otevřením EXE souboru.

V ní, na počátku, udejte zdroj, z něhož budou získána data pro tvorbu instalačního flash disku - zde, v tom případě, kdy již disponujete oním ISO obrazem Ubuntu, navigujte program do daného adresáře, v němž se nachází ISO obraz Ubuntu; jinak lze z nabídky Select distribution zvolit vaši preferovanou distribuci, a tím zahájit zautomatizovaný proces jejího stahování i následného přidání na cílený flash disk (viz. druhý krok).

Dále vyberte cílový flash disk na který se Ubuntu ,,vypálí„.

Nakonec jen své počiny potvrďte, a tím Unetbootin již vše potřebné zařídí za vás.

V určitých případech nemusí být aplikace UNetBootin úspěšná. Proto alternativně lze docílit stejného výsledku se softwarem Rufus, nabízejícím vestavěnou možnost formátování i pokročilé funkce (bootování při UEFI firmware aj.).

Ubuntu od vydání 8.10, Intrepid Ibex, obsahuje vměstnaný specializovaný nástroj pro shodné účely - tvorbu LiveUSB.

Pro přístup k němu, otevřete průvodce vytvořením startovacího USB flash disku z nabídky Dash → Tvůrce spouštěcího disku, případně příkazem usb-creator-gtk.

Vyberte instalační ISO, které chcete na určený flash disk (alternativně lze využít i SD kartu) zkopírovat (lze také zvolit obraz instalačního média)

Zvolte flash disk, na něhož se data zkopírují. V jistých případech budete upozornění na nutnost jej formátovat; to provedete příslušným tlačítkem na upozorňovacím okně.

Dále máte možnost vybrat, zda ono LiveUSB bude schopno ukládat změny, při používání Live varianty systému, na něm provedené. V opačném případě se veškeré změny z něho po ukončení Ubuntu ztratí, stejně tak, jako při použití běžného instalačního CD.

Poté pouhým stisknutím tlačítka Vytvořit spouštěcí disk proces započnete.

Start z flash disku

Pokud zrestartovaný počítač i s připojeným LiveUSB z něj nezačne startovat (tzn. nezobrazí se žádná úvodní sekvence/nabídka Ubuntu), bude třeba poupravit nastavení BIOSU. V něm jako první bootovací zařízení zvolíte to, jež nese spustitelný obraz Ubuntu - v našem případě nejčastěji flash disk. U některých BIOSŮ tyto volby najdete pod záložkou USB-zip. Dále překontrolujte, zda máte povolené tzv.USB Device Legacy Support.

  • Poslední úprava: 2019/02/25 18:21
  • autor: 127.0.0.1