jak_mít_ubuntu_a_ms_windows_společně

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Následující verze
Předchozí verze
jak_mít_ubuntu_a_ms_windows_společně [2012/08/30 18:35]
Jakub Kočí vytvořeno
jak_mít_ubuntu_a_ms_windows_společně [2019/02/25 18:20] (aktuální)
Řádek 1: Řádek 1:
 +====== Jak mít Ubuntu a MS Windows na jednom počítači ======
 +
 +To, že začnete používat Ubuntu ještě neznamená, že se stávajícího operačního systému musíte vzdát. Svoboda Ubuntu je i svoboda používat - nepoužívat, zavaděč systému vám dá při startu počítače vybrat, který systém bude spuštěn. **Před pokračováním zálohujte data na disku! To je při jakékoliv instalaci základ. Varovali jsme vás.**
 +
 +Budete potřebovat CD Ubuntu, stáhněte si ho např. [[http://www.ubuntu.cz/ziskejte/stahnout|zde]]. Kromě instalace Ubuntu "na zkoušku", přímo do Windows, ho vypalte na CD (čtěte [[instalace/jak_vypálit_ISO|Jak vypálit ISO]]).
 +
 +Jedno malé info: pro start systému je potřeba malinký program, zavaděč, uložený na začátku disku. Windows tak nějak nepočítají, že by tam už jeden byl a vesele nainstalují svůj. Proto je potřeba instalovat nejprve Windows a poté Ubuntu, je-li to možné.
 +
 +====== Nemám nainstalované ani Ubuntu, ani MS Windows ======
 +
 +Nebo to dokážu zařídit.
 +
 +  - Rozdělíme disk na několik diskových oddílů (diskový oddíl pro Windows; diskový oddíl pro Ubuntu - popřípadě několik oddílů, chceme-li mít např. /home na jiném diskovém oddílu; oddíl pro data - aby bylo jednodušší s nimi používat oba systémy)
 +
 +    * Přibližné velikosti pro jednotlivé oddíly: Windowsí disky cca. 15-25 GB (včetně místa pro programy); Ubuntu cca. 10-15 GB
 +    * Proč se stejně hodí samostatný disk /home: sice na něm nejsou uživatelská data, ale je tam spousta nastavení programů
 +    * Disk by tedy měl vypadat asi takto:\\ 
 +|20 GB pro Windows (NTFS)|10 GB pro Ubuntu (ext2)|zbytek disku - data (ntfs nebo fat32)|
 +
 +  - Spustíme instalaci Windows a pokračujeme, dokud se nedostaneme k bodu, kdy zvolíme místo pro instalaci Windows
 +  - Zvolíme první diskový oddíl (v našem příkladě) a instalaci dokončíme
 +  - Ve Windows naformátujeme "zbytek disku" na souborový systém NTFS nebo fat32 (doporučuji NTFS) v Ovládacích panelech>Nástroje pro správu>Správa disků (XP Home to mají "ukryté" ještě v Správě počítače)
 +  - Vložíme CD Ubuntu a restartujeme počítač ([[instalace/zavedení_systému_z_CD|co dělat, když znovu naběhnou Windows]])
 +  - Když dojdeme k volbě, kam se má Ubuntu nainstalovat, zvolíme ruční rozdělení
 +  - Zvolíme volné místo (pomůže nám pořadí a velikost) a stiskneme Změnit
 +  - Navolíme souborový systém (pokud nevíte, zvolte ext3) a v políčku Přípojný bod zvolíme / (ano, jen lomítko)
 +  - V případě odděleného /home postupujeme analogicky od bodu 6.
 +  - Vybereme část disku pro data a zvolíme přípojný bod (např. /media/data), to aby se automaticky připojila při startu Ubuntu; máme-li tam data, nesmí být zatrženo "Formátovat"
 +  - Dokončíme zbytek instalace
 +
 +====== Mám nainstalovaná Windows ======
 +V tomto případě je vhodné zvážit, jak často chceme Ubutnu používat. Pokud to bude jen "na zkoušku", stáhneme si instalátor Ubuntu do Windows [[http://www.ubuntu.cz/ziskejte/stahnout#tabs-2|zde]] a řídíme se jeho pokyny.
 +
 +Pokud bude Ubuntu používáno častěji, vložíme CD do mechaniky, restartujeme a spustíme instalátor. Zvolíme "Nainstalovat vedle Windows ..." \\ 
 +Chceme-li použít např. oddělený disk /home, spustíme Live (Vyzkoušet), spustíme GParted (nástroj pro dělení disků), disk s Windows zmenšíme o cca. 10 GB a na volném místě vytvoříme jednotlivé diskové oddíly, které pak připojíme při instalaci. Postupujeme podle bodu 6. čisté instalace.
 +
 +====== Chci přiinstalovat Windows k Ubuntu ======
 +To je nám líto :-). Spusťte Ubuntu z CD a pomocí GParted uvolněte dost místa pro Windows (cca. 15 GB). Pak na něj nainstalujte Windows. **Pozor!** Tento krok přemaže zavaděč GRUB2 a nahradí ho Windowsím zavaděčem, který neumožní výběr operačního systému. Postupujte podle [[GRUB2#obnovení_grub2_pomocí_livecd|tohoto]] návodu.
 +====== Odkazy ======
 +  * http://www.ubuntu.cz/ziskejte/stahnout
 +  * [[instalace/jak_vypálit_ISO]]
 +  * [[instalace/zavedení_systému_z_CD]]
 +  * [[GRUB2#obnovení_grub2_pomocí_livecd]]
 +====== Jak návod vylepšit ======
 +  * Doplňte informace o velikosti Windowsích disků pro 32/64 bitů, verze XP, Vista, 7
 +  * Podpora ext2/ext3 v XP s pomocí http://www.root.cz/zpravicky/ext2ext3-ovladac-pro-windows/
  
  • Poslední úprava: 2019/02/25 18:20
  • (upraveno mimo DokuWiki)