konferenční_místnost_na_jabberu

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revize Předchozí verze
Následující verze
Předchozí verze
konferenční_místnost_na_jabberu [2014/01/14 12:02]
Vojtěch Trefný
konferenční_místnost_na_jabberu [2019/02/25 18:21] (aktuální)
Řádek 1: Řádek 1:
 +====== Konferenční místnost na Jabberu ======
  
 +**Vítejte na informační stránce o Jabber konferenci českých a slovenských uživatelů <ubu> Ubuntu.**
 +
 +====== Co to je ======
 +  * **Jabber**
 +    * Díky rozvoji Internetu se začala zjednodušovat komunikace a zmenšovat vzdálenosti mezi lidmi. Ve světě Internetu nemusíte uvažovat nad tím, kde jsou fyzicky vaši přátelé. Stačí použít některý komunikační program a můžete si popovídat s kamarádem z paneláku stejně jednoduše jako se známým z Japonska. Bohužel, velké firmy postupně začaly ukusovat trh s komunikátory, a tak teď existuje mnoho různých navzájem nekompatibilních programů a sítí (SKYPE, ICQ, MSN atd.). **To staví mezi lidi překážky.**
 +    * Pokud si kladete otázku, co s tím, možná je [[Jabber]] odpovědí. **Jabber bourá tyto překážky.** Spojuje lidi a usnadňuje komunikaci mezi nimi. Nepatří žádné firmě a je otevřený pro každého. Jabber může použít kdokoli - vaše škola i vy. Střední podnikatel i velká firma. Kdokoli, kdo má chuť komunikovat a najít společný jazyk, může v Jabberu vidět odpověď na otázku "jak". Ano, Jabber je společný jazyk. Tam, kde vám ostatní komunikátory vnucují své podmínky, klient a reklamu, tam vám protokol Jabber nabízí možnost volby a zbytečně neobtěžuje. Kdyby e-mail byl jako dnešní trh s komunikátory, tak bychom nemohli posílat e-maily mezi různými servery. Pro čtení pošty bychom mohli používat jen jeden program a jen na jednom operačním systému. A bylo by výslovně zakázáno používat něco jiného. E-mail takový není. Dejte podobné možnosti i do světa komunikátorů. **Používejte [[Jabber]] a jiné otevřené protokoly.**
 +
 +  * **Konferenční místnost na Jabberu**
 +    * **Konferenční místnost neboli "Multi-User Chat" zkráceně MUC:** Jedná se o rozšíření pro Jabber, které umožňuje komunikaci více uživatelů najednou ve formě jakési textové konference, velmi podobné IRC nebo on-line chatům známých z webu (lide.cz, xchat.cz ...). Konferenční místnost českých, ale i slovenských uživatelů Ubuntu je vytvořen na českém Jabber serveru [[http://www.jabbim.cz|Jabbim]], kde jednotlivé konference běží na adrese **conf.netlab.cz** a naše má název **ubuntu**. V seznamu místností na **conf.netlab.cz** naleznete i další místnosti zaměřená na jiná témata, které samozřejmě můžete také navštívit, nebo si založit zcela novou vlastní místnost.
 +    * **Konferenční místnost českých a slovenských uživatelů Ubuntu:**
 +      * Jabber server: jabbim.cz
 +      * MUC: conf.netlab.cz
 +      * Místnost: ubuntu
 +      * Celková adresa: '''ubuntu@conf.netlab.cz'''
 +      * Webový přístup (MUCkl): [[http://live.jabbim.cz/muckl/muckl.html?conf_room=ubuntu&nick=|http://live.jabbim.cz/muckl/]]
 +      * Webový přistup (speeqe): [[http://www.speeqe.com/room/ubuntu@conf.netlab.cz/|http://www.speeqe.com/]]
 +      * Záznam konference: http://nezmar.jabbim.cz/logs/ubuntu@conf.netlab.cz
 +    * **Konferenční místnost o GNU/Linuxu obecně (nejen o Ubuntu):**
 +      * Jabber server: gnulinux.cz
 +      * MUC: chat.gnulinux.cz
 +      * Místnost: x
 +      * Celková adresa: '''x@chat.gnulinux.cz'''
 +      * Webový přístup (MUCkl): http://chat.gnulinux.cz
 +      * Webový přístup (speeqe): [[http://www.speeqe.com/room/x@chat.gnulinux.cz/|http://www.speeqe.com/]]
 +      * Záznam konference: http://chat.gnulinux.cz/logs/x@chat.gnulinux.cz (heslo se dozvíte v konferenci)
 +
 + :!: //Nezapomeňte, že si můžete vytvořit účet na jakémkoli Jabber serveru, i vlastním, a stejně tak použít jakýkoli Jabber klient, opět i z vlastní tvorby - a přesto můžete mluvit se všemi uživateli Jabberu na celém světě a vstupovat do  všech místností na kterémkoli Jabber serveru. Buďte svobodní, používejte Jabber.//
 +
 + :!: //Pokud si s připojením nevíte rady, využijte podrobného návodu, níže rozepsaného pro multiprotokolový komunikační program [[Pidgin]] (součást Ubuntu) a Kopete (součást Kubuntu). Pidgin lze nainstalovat i do MS Windows či jiných distribucí GNU/Linuxu viz. [[http://gaim.sourceforge.net/downloads.php|strana projektu Pidgin]]. //
 +
 + :!: //Až se připojíte na konferenci a položíte dotaz, neodpojujte se po několika minutách bez odpovědi. I když je připojených třeba 20 lidí, nikdo z nich nesleduje diskuzi nonstop. Do nějakých 15 nebo 30 minut se ale určitě najde někdo, kdo si vašeho dotazu všimne a pomůže vám. Proto mějte trochu trpělivosti, brzy vám určitě někdo s vaším problémem poradí.//
 +
 +====== Připojení přes Pidgin (Ubuntu) ======
 +[[Pidgin]] je výchozím multiprotokolovým klientem pro IM (Instant Mesaging) v Ubuntu, který je součástí po instalaci do verze Ubuntu 9.04.
 +
 +===== 1. Krok - připojení k Jabberu =====
 +  * Nejdříve musíte spustit Pidgin, který naleznete (v případě Ubuntu) po kliknutí v levém horním rohu na **Aplikace --> Internet --> Komunikátor Pidgin**, pakliže nemáte Pidgin nainstalovaný můžete použít jakýkoliv jiný Jabber klient a postup je víceméně obdobný.
 +
 +{{.:1.png}}
 +
 +  * Pakliže spouštíte Pidgin poprvé tak se vám objeví tyto tři okna rovnou, pakliže ale máte nějaký účet už vytvořen, třeba ICQ nebo MSN Messenger, budete muset vybrat v menu **Nástroje --> Účty**, nebo alternativně klávesovou zkratkou Ctrl+A (jako Accounts) a v okně **Účty** klikněte na tlačítko **Přidat** a již uvidíte také tyto tři okna.
 +  * V okně **Přidat účet** nastavte **Protokol:** na **Jabber** a vyplňte:
 +    * **Jméno uživatele:** - nějaký nick (dle fantazie pokud ještě nemáte žádný zaregistrován)
 +    * **Server:** použijte jakýkoliv server viz. seznamy níže a nebo třeba svůj vlastní či defaultní ve vašem klientovi, protokol jabberu nenutí nikoho ke konkrétnímu serveru ani klientovi - je stejně otevřený jako GNU/Linux. 
 +      * http://www.jabbim.cz - Největší český komerční jabber server
 +      * http://linjab.net - Neziskový český jabber server
 +      * http://www.jabber.org/user/publicservers.shtml - Seznam veřejných serverů
 +      * http://ejabberd.jabber.ru/servers - Seznam serverů bežících na Ejabberd (jeden z jabber serverů)
 +      * https://www.xmpp.net/servers - Další seznam jabber serverů
 +      * http://public.jabbernet.dk/mrtg/ - Monitoring spolehlivosti některých serverů
 +    * Je praktické zaškrtnout volbu **Zapamatovat si heslo**.
 +  * Pokud vytváříte nový účet klikněte na **Registrovat** a nabídne nám to jeho registraci se zadáním hesla.
 +
 +{{.:registrace.png}}
 +
 +  * Pokud jen přidáváte náš již používaný účet, jen vyplňte údaje a uložte.
 +
 +{{.:ucty.png}}
 +
 +  * Měli byste mít vytvořen Jabber účet a pro připojení stačí restartovat Pidgin.
 +  * Gratuluji, právě jste se stali uživatelem Jabberu a vaše JID, Jabber Identification, jednoznačná identita v síti Jabber je uživatel@server/zdroj (např. %%vasejmeno@jabbim.cz%%), pozor neplést s e-mailovou adresou, která má stejný tvar.
 +
 +===== 2. Krok - připojení na konferenční kanál Ubuntu =====
 +==== 1. možnost ====
 +{{.:pripojitkchatu.png}}
 + 
 +Klikněte na položku v menu Pidginu **Kamarádi ---> Připojit se k chatu** a nebo alternativně  klávesovou zkratkou Ctrl+C a tam vyberte váš Jabber účet (v případě že máte v Pidginu jenom Jabber je vybrán automaticky) a pak nastavte
 +
 +  * **Místnost:** ubuntu
 +  * **Server:** conf.netlab.cz // //
 +  * a zbytek ponechte jak je a klikněte na **Připojit**
 +
 +==== 2. možnost ====
 +Vyberte místnost Ubuntu ze všech místností poskytovaných na serveru **conf.netlab.cz**. Dejte v menu Pidginu **Nástroje ---> Seznam místností** a vyberte účet, opět jen pokud není  jediným účtem, který poskytuje službu seznamu místností.
 +
 +{{.:seznambm.png}}
 +
 +Klikněte na **Získat seznam**.
 +
 +{{.:serverkonf.png}}
 +
 +Do tabulky napíšeme conf.netlab.cz a klikněte na **Hledat místnosti** a měli byste dostat tento seznam:
 +
 +{{.:seznamsm.png}}
 +
 +Vyberte místnost **ubuntu** a JSTE TAM.
 +
 +====== Připojení přes Kopete (Kubuntu) ======
 +Kopete je dafaultním multiprotokolovým klientem pro IM (Instant Mesaging) v Kubuntu, který je součástí po instalaci.
 +
 +===== 1. Krok - připojení k Jabberu =====
 +  * Nejdříve musíte spustit Kopete, které naleznete (v případě Kubuntu) po kliknutí v levém dolním rohu na **K --> Internet --> Kopete**, pakliže nemáte Kopete nainstalovaný můžete použít jakýkoliv jiný Jabber klient a postup je víceméně obdobný.
 +
 +{{.:vyber_k.png}} 
 +
 +  * Pakliže spouštíte Kopete poprvé tak se vám objeví toto okno rovnou, ale pakliže máte již nějaký účet vytvořen, třeba ICQ nebo MSN, budete muset přes menu vybrat **Nastavení --> Nastavit** a v položce **Účty** klikněte na tlačítko **Nový** a již uvidíte také toto okno. V tomto okně vyberte službu **Jabber - Protokol k připojení k Jabberu** a klikněte na **Další**:
 +
 +{{.:jabber_k.png}}
 +
 +  * Zde máte možnost buď vyplnit již svůj existující jabber účet pomocí svého **Jabber ID** (Jabber ID=%%jméno@vas.jabber.server%%) a vašeho **hesla**. Pokud účet nemáte, musíte si ho zaregistrovat pomocí tlačítka **Registrovat nový účet**.
 +
 +{{.:registrace_k.png}}
 +
 +  * Položky registrace:
 +    * **Jabber server:** použijte jakýkoliv server viz. seznamy níže a nebo třeba svůj vlastní, stejně tak můžete vybrat jakýkoliv jiný pomocí tlačítka **Vybrat**, protokol jabberu nenutí nikoho ke konkrétnímu serveru ani klientovi - je stejně otevřený jako GNU/Linux. 
 +      * http://www.jabbim.cz - Největší český komerční jabber server
 +      * http://linjab.cz - Neziskový český jabber server
 +      * http://xmpp.net/ - Seznam veřejných serverů
 +      * http://ejabberd.jabber.ru/servers - Seznam serverů bežících na Ejabberd (jeden z jabber serverů)
 +    * **Požadované Jabber ID** - nějaký nick (dle fantazie pokud ještě nemáte žádný zaregistrován), nick (jméno) musí být v celém Jabber ID tvaru (Jabber ID=%%jméno@vas.jabber.server%%) to je i se svojí druhou částí za zavináčem, která by mněla odpovídat názvu našeho výše vybraného serveru.
 +    * **Heslo** - Zadáme nějaké naše jedinečné heslo a to dvakrát i v položce **Opakovat heslo**.
 +    * **Port** - Ponecháme standartně nastavený 5222, případy kdy je potřeba jiný tento návod neřeší.
 +  * Klikneme na registrovat a pakliže se nám objeví registrace úspěšná můžeme okno registrace zavřít a měli bychom být opět v nastavení Jabber účtu a zde už by mělo být vše správně nastavené stačí jen klikneme na **Zapamatovat si heslo** a můžeme dát **Další** a objeví se nám následující okno.
 +
 +{{.:gratulace_k.png}}
 +
 +Gratuluji stali jste se uživateli Jabberu.
 +
 +===== 2. Krok - připojení na konferenční kanál Ubuntu =====
 +
 +  * Musíme mít zpuštěné Kopete a nastaven Jabber účet a být Online (pokud nejsme připojeni stačí jen kliknout na Kopete ikonu a nebo v pravém dolním rohu Kopete na žárovku a nastavit stav na **Online - Žádná zpráva**).
 +  * Připojení do místnosti **ubuntu** se realizuje buď přes ikonu Kopete pravým tlačítkem, kde na našem Jabber ID jméně rozvineme nabídku a vybereme **Připojit se ke skupinovému rozhovoru** a nebo to samé lze vyvolat po kliknutí v Kopete v pravém dolním rohu na žárovku a opět vybrat **Připojit se ke skupinovému rozhovoru**.
 +
 +{{.:chat_k.png}}
 +
 +  * Zde vypíšeme cestu k naší místnosti ubuntu a to **Místnost:** **ubuntu**, **Server:** **//conf.netlab.cz//** a nakonec vybereme nějakou přezdívku pod kterou budeme vystupovat, přezdívka nesmí být již v místnosti používána, jinak se vám připojení nezdaří. Po kliknutí na **OK** by se vám měl objevit kontakt s mít
  • Poslední úprava: 2019/02/25 18:21
  • (upraveno mimo DokuWiki)