lokiinstaller

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Následující verze
Předchozí verze
lokiinstaller [2012/07/24 21:58]
Ubuntu vytvořeno
lokiinstaller [2019/02/25 18:21] (aktuální)
Řádek 1: Řádek 1:
 +====== LokiInstaller ======
  
 +{{.:​loki-icon.png}} **Loki-Installer** pochází od společnosti Loki, která do Linuxu přenesla spoustu původně windowsových her. Při této příležitosti také napsali instalátor,​ který má zjednodušit instalaci her, které se nenacházejí přímo ve zdrojích distribuce. Dnes je tento instalátor přibalován k mnoha takovýmto hrám. Instalační soubory mívají většinou příponu **.run**. Na [[http://​liflg.org/​|stránkách Loki]] můžete najít jak mnoho nativních linuxových her s tímto instalátorem,​ tak připravený instalátor pro některé komerční či emulované hry.
 +
 +====== Jak získat Loki-Installer ======
 +Instalátor **Loki-Installer** je většinou součástí instalačního souboru hry, takže o to se nemusíte vůbec starat. Je ale nutné si nainstalovat odinstalátor **Loki-Uninstaller**,​ který vám umožní hry odinstalovat,​ případně aktualizátor **Loki-Updater**,​ který vám umožní hry aktualizovat.
 +
 +Oba tyto nástroje můžete stáhnout na stránkách [[http://​liflg.org/?​catid=4|Loki]]. Jména souborů budou nejspíše ''​loki_update-full-1.0.13-x86.run''​ a ''​loki_uninstall-full-1.0.3-x86.run''​. Tyto soubory si stáhněte (nejsnadněji přes přímý odkaz //​direct//​),​ a pokračujte dále.
 +
 +===== Instalace Loki-Updateru =====
 +Na souboru ''​loki_update-full-1.0.13-x86.run''​ nastavte [[Spustitelný příznak|spustitelný příznak]]. Poté otevřete [[Terminál]],​ přepněte se do adresáře s daným souborem, a spusťte:
 +<​code>​
 +sudo ./​loki_update-full-1.0.13-x86.run
 +</​code>​
 +===== Instalace Loki-Uninstalleru =====
 +Na souboru ''​loki_uninstall-full-1.0.3-x86.run''​ nastavte [[Spustitelný příznak|spustitelný příznak]]. Poté otevřete [[Terminál]],​ přepněte se do adresáře s daným souborem, a spusťte:
 +<​code>​
 +sudo ./​loki_uninstall-full-1.0.3-x86.run
 +</​code>​
 +====== Spouštění Loki nástrojů ======
 +Aktualizátor Loki-Updater i odinstalátor Loki-Uninstaller naleznete v menu **Aplikace → Ostatní →  Loki Update** a **Aplikace → Ostatní →  Loki Uninstall**. Po spuštění nástroje se vám objeví jednoduchý seznam právě nainstalovaných her, a vy můžete zaškrtnutím některých z nich a potvrzením tlačítka tyto hry aktualizovat nebo odinstalovat.
 +
 +
 +{{.:​info.png}} Pokud by vám vadilo, že tyto položky jsou v menu **Aplikace → Ostatní** místo logičtějšího **Aplikace → Hry**, tak stačí upravit soubory ''/​usr/​share/​gnome/​apps/​Games/​loki_update.desktop''​ a ''/​usr/​share/​gnome/​apps/​Games/​loki_uninstall.desktop'',​ a změnit v ''​Categories''​ slovo ''​Games''​ na ''​Game''​.
 +
 +
 +
 +{{.:​important.png}} Pokud jste nějakou hru instalovali jako správce systému pro všechny uživatele (pomocí [[Root sudo|sudo]]),​ musíte Loki nástroje spustit opět jako správce systému, tzn. příkazy
 +<​code>​
 +gksudo loki_update
 +gksudo loki_uninstall
 +</​code>​
 +
 +
 +====== Jak nainstalovat hru s Loki-Installerem ======
 +Tyto hry mají většinou příponu **.run**, a jedná se o obyčejný shellový skript. Tudíž, nejprve nastavte na tomto souboru [[Spustitelný příznak|spustitelný příznak]]. Poté si otevřete [[Terminál]],​ přepněte se do adresáře s instalačním souborem, a spusťte:
 +<​code>​
 +./​název_souboru.run
 +</​code>​
 +  * Pro instalaci pod právy správce systému lze využít příkaz [[Root sudo|sudo]].
 +  * Pokud byste dostali v průběhu instalace chybovou hlášku, můžete ještě zkusit tento příkaz:
 +<​code>​
 +bash název_souboru.run
 +</​code> ​ * Pokud chcete nainstalovat hru z CD a hra má CD více, je lepší zkopírovat instalátor na pevný disk a spustit ho z něj.
 +  * Pokud hra nenajde CD, můžete cestu zadat pomocí příkazu:
 +<​code>​
 +export SETUP_CDROM=/​cesta/​k/​cdrom/​
 +</​code>​
 +
 +====== Odkazy ======
 +  * [[http://​liflg.org/​|Domovská stránka LokiInstaller]]
 +  * [[http://​en.wikipedia.org/​wiki/​Loki_Software|Loki Software na Wikipedii]]
 +  * [[http://​icculus.org/​|Icculus.org]] - hostování mnoha Loki her
 +
 +{{page>​úpravy/​grafika}}
 +
 +{{page>​úpravy/​konvence}}
  • Poslední úprava: 2019/02/25 18:21
  • (upraveno mimo DokuWiki)