numerická_klávesnice

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Následující verze
Předchozí verze
numerická_klávesnice [2012/07/27 12:46]
Ubuntu vytvořeno
numerická_klávesnice [2019/02/25 18:21] (aktuální)
Řádek 1: Řádek 1:
 +====== Numerická klávesnice ======
  
 +Většina prodávaných notebooků z prostorových důvodů neobsahuje fyzickou numerickou klávesnici. Pro uživatele zvyklého na pohodlí plnohodnotné QWERTY s numerickou klávesnicí to může představovat určitý nekomfort. Notebooky proto umožňují vkládání čísel na klávesách FN+{MJKLUIO789}, které simulují stejné rozložení, jako má skutečná numerická část na velké klávesnici.
 +
 +Ve výchozím nastavení (na většině laptopů pod Ubuntu) jsou klávesové kombinace s FN detekovány jako kurzorové klávesy, Home, End..., což bývá nevyhovující, protože tyto klávesy jsou i na notebooku zpravidla snadno dostupné bez modifikátorů. Zapnutí num-locku někdy může pomoci, často ale jen způsobí, že klávesnice pak píše čísla místo písmen.
 +
 +**Tento návod pomůže nastavit zkratky FN+{MJKLUIO789} pro vkládání čísel v případě, že tak na Vašem notebooku nefungují.**
 +
 +====== Xmodmap ======
 +Prakticky libovolné přemapování kláves lze nadefinovat pomocí vestavěné utilitky xmodmap. Xmodmap je ve výchozí instalaci již předinstalované. Při startu grafického rozhraní hledá Xorg v domovském adresáři mimo jiné soubor .Xmodmap, který - je-li přítomen - může obsahovat uživatelsky předefinované rozložení kláves. V tomto návodu toto chování využijeme pro přemapování numerické klávesnice na klávesy s modifikátorem FN.
 +
 +  - otevřete svůj oblíbený textový editor a vytvořte ve svém domovském adresáři soubor .Xmodmap (s tečkou na začátku, je to skrytý soubor)
 +  - zkopírujte do souboru následující řádky
 +<code>
 +keycode  79 = KP_7 KP_7 KP_7 KP_7
 +keycode  80 = KP_8 KP_8 KP_8 KP_8
 +keycode  81 = KP_9 KP_9 KP_9 KP_9
 +keycode  83 = KP_4 KP_4 KP_4 KP_4
 +keycode  84 = KP_5 KP_5 KP_5 KP_5
 +keycode  85 = KP_6 KP_6 KP_6 KP_6
 +keycode  87 = KP_1 KP_1 KP_1 KP_1
 +keycode  88 = KP_2 KP_2 KP_2 KP_2
 +keycode  89 = KP_3 KP_3 KP_3 KP_3
 +keycode  90 = KP_0 KP_0 KP_0 KP_0
 +</code>  - Restartujte Xorg (typicky odhlášením & přihlášením) a vyzkoušejte, že můžete psát čísla s FN. Numlock by nemělo být nutné zapínat.
 +
 +Poznámka: Tento návod zcela deaktivuje funkci kurzorových kláves (+DEL, HOME, PAGE...) na klávesách simulovaného numerického bloku. Obvykle to však není na závadu. **Na běžné kurzorové klávesy ani na klasické DEL, HOME, PAGE... nastavení nemá vliv.**
 +
 +
 +====== Odkazy ======
 +  * [[http://blacketernal.wordpress.com/set-up-key-mappings-with-xmodmap/]]
  • Poslední úprava: 2019/02/25 18:21
  • (upraveno mimo DokuWiki)