pulseaudio

PulseAudio

Návod je na smetišti! Znamená to, že je zastaralý, a může být více ke škodě než k užitku. Pokud máte zájem, můžete se ho ujmout a přepsat ho do aktuální platné podoby.

PulseAudio je zvukový server poprvé nasazený v Ubuntu 8.04. Zajišťuje veškeré přehrávání zvuků v systému. Umožňuje pokročilé věci, jako například nastavovat hlasitost každé aplikace zvlášť nebo posílat zvuk po lokální síti. V tomto článku najdete tipy, jak jej podrobněji nastavit, případně řešení některých problémů.

Nastavení výchozího zvukového serveru

V systému existuje více zvukových serverů, přepínat mezi nimi můžete v Systém → Volby → Zvuk → Zařízení. Doporučujeme ponechat výchozí automatickou detekci, případně PulseAudio, a s jinými experimentovat až v případě nějakých problémů. Tyto nastavení se vztahují pouze k aplikacím používajícím technologii GStreamer.

{{attachment:zvuk.png

Grafické nástroje PulseAudio

PulseAudio obsahuje několik grafických nástrojů, kterými lze lehce ovlivňovat jeho chování. Všechny tyto nástroje můžete nainstalovat instalací balíku padevchooser.

Součástí jsou následující nástroje:

Volume Control

Volume Control umožňuje nastavovat hlasitost jednotlivých vstupů a výstupů, a to dokonce odděleně pro jednotlivé aplikace a jejich kanály. Snadno můžete některou aplikaci ztišit či umlčet a ostatní nechat hrát. Nastavení aplikací se pamatuje, takže po novém spuštění aplikace bude mít aplikace opět stejnou maximální hlasitost, jako jste si nastavili.

Program je v balíku pavucontrol a spouští se příkazem pavucontrol.

{{attachment:pavucontrol.png

Volume Meter

Volume Meter graficky znázorňuje úrovně jednotlivých signálů při přehrávání nebo záznamu.

Program je v balíku pavumeter a spouští se příkazem pavumeter.

{{attachment:pavumeter.png

Preferences

Preferences vám umožní snadno nastavit některé pokročilé funkce PulseAudia, jako je například přehrávání zvuku po lokální síti.

Program je v balíku paprefs a spouští se příkazem paprefs.

{{attachment:paprefs.png

Manager

Manager vám dovolí prohlížet si aktuální stav zvukového serveru, zobrazovat aktuálně přehrávané proudy, měnit hlasitost a ukončovat je.

Program je v balíku paman a spouští se příkazem paman.

{{attachment:paman.png

Device Chooser

Device Chooser vám umožní snadno přepínat mezi dostupnými vstupy a výstupy, včetně těch přístupných přes místní síť. Taktéž vám umožní spustit kterýkoliv z výše uvedených grafických nástrojů. Zobrazuje ikonku v oznamovací oblasti, takže je vždy po ruce. V nastavení obsahuje volbu, aby byl spouštěn při přihlášení.

Program je v balíku padevchooser a spouští se příkazem padevchooser nebo z nabídky Aplikace → Zvuk a Video → PulseAudio Device Chooser.

{{attachment:padevchooser.png}}

Emulace starých zvukových serverů

PulseAudio dokáže přesměrovávat vstup některých starých zvukových serverů a přehrávat zvuk za ně. Toto lze použít zejména u některých starších her využívajících zvukový server OSS, odmítajících přehrávat zvuky současně s ostatními programy. Takové aplikace poté zkuste spustit pomocí příkazu

padsp příkaz

kde za příkaz samozřejmě nahraďte příkaz spouštějící požadovanou aplikaci.

Řešení problémů

Pokud nastanou při práci s výše uvedenými grafickými nástroji nějaké problémy, například vám přestane fungovat zvuk, je možné, že jste někde něco špatně nastavili, nebo že daný nástroj udělal chybu. Zkuste se odhlásit a znovu přihlásit. Pokud zvuk stále nebude fungovat, můžete vymazat nastavení PulseAudia příkazy:

rm -r ~/.pulse
rm ~/.pulse-cookie

Tím uvedete PulseAudio do výchozího nastavení. Po odhlášení a přihlášení by již mělo být vše v pořádku.

Toto je problém ve flashi. Podrobnosti čtěte na Flash.

Standardní aplikace využívající technologii GStreamer (tzn. Totem, Rhythmbox, atd) by vždy měly hrát bez problémů zároveň. Pokud vám ani toto nefunguje, váš problém je jinde a tímto návodem dále nepokračujte.

U některých zvukových karet se může stát, že například hry (zkuste například Extreme Tux Racer nebo Frozen Bubble) nebudou přehrávat zvuk zároveň s žádným ze systémových přehrávačů (Totem, Rhythmbox). Pokud se toto u zmíněných her opravdu stává, můžete zkusit vypnout autodetekci hardwaru přes PulseAudio (pokud se to stává pouze u některých jiných her, problém je zřejmě jinde, zkuste použít padsp a dále nepostupujte):

Zazálohujte si soubor /etc/pulse/default.pa:

sudo cp /etc/pulse/default.pa /etc/pulse/default.pa_original

A poté jej editujte:

gksudo gedit /etc/pulse/default.pa

Najděte tyto dva řádky (nejsou přesně pod sebou):

load-module module-hal-detect
load-module module-detect

a zakomentujte je, takže budou vypadat takto:

#load-module module-hal-detect
#load-module module-detect

Poté na konec souboru připište řádky:

load-module module-alsa-sink
load-module module-alsa-source

Restartujte PulseAudio:

killall pulseaudio
pulseaudio &

Ideálně by se vám neměly vypsat žádné chyby. Nyní vyzkoušejte, zda funguje tak, jak má. Pokud ano, výborně. Pokud ne, vraťte zpět původní konfiguraci:

sudo mv /etc/pulse/default.pa_original /etc/pulse/default.pa

a opět restartujte PulseAudio.

Odkazy

  • Poslední úprava: 2019/02/25 18:21
  • autor: 127.0.0.1