wayland

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revize Předchozí verze
Následující verze
Předchozí verze
wayland [2012/07/29 07:18]
Ubuntu
wayland [2019/02/25 18:21] (aktuální)
Řádek 1: Řádek 1:
 +====== Wayland ======
  
 +{{.:wayland.png?40}} **Wayland** je zobrazovací server(stejně jako xserver) pro operační systémy založené na Linuxu (třeba Ubuntu).
 +Poskytuje aplikacím(třeba uživatelskému rozhraní, webovému prohlížeči) přímý přístup k hardwaru počítače.
 +Wayland není kompatibilní s aplikacemi vytvořenými pro xserver - je ale možno spustit xserver jako klientskou aplikaci pro wayland - toto bude pravděpodobně využito v přechodném období, kdy ještě nebudou všechny aplikace pro wayland plně připraveny.
 +
 +====== Wayland a Ubuntu ======
 +**Počínaje verzí 13.10 bude xserver nahrazen zobrazovacím serverem Mir. Užití Waylandu v Ubuntu je velice nepravděpodobné(toto se ale netýká derivátů Ubuntu).**
 +Od verze 12.04 je wayland přímo v hlavních repozitářích Ubuntu. Je velmi jednoduché nainstalovat jej instalací balíku weston (v terminálu pomocí sudo apt-get install weston ). Ačkoliv se wayland nachází v hlavním repozitáři. Samotné uživatelské rozhraní v Ubuntu - Unity, Wayland nepodporuje a přidání podpory není v plánu.
 +
 +====== Podpora Waylandu ======
 +Wayland je nyní podporaván na většině systémů. Nefunguje však s uzavřenými grafickými ovladači. Je také doporučeno pro vyzkoušení waylandu používat nejnovější vydání Ubuntu.
 +
 +Je však potřeba xserver nahradit, jelikož je založen na přibližně 30 let starém zobrazovacím serveru X Window System - ten obsahuje dnes zbytečné funkce, které jej zpomalují a některé důležité zase chybí. Ačkoliv je velmi udržována komunitou vyvíjená odnož xorg, nelze ji vylepšovat donekonečna.
 +
 +
 +{{ .:x-on-wayland.png }}
 +
 +
 +====== Odkazy ======
 +  * [[http://wayland.freedesktop.org/|Domovská stránka programu]]
 +  * [[http://frantisek.zatloukalu.eu/konec-xserveru-ubuntu/|Plán opouštění xserveru v Ubuntu]]
  • Poslední úprava: 2019/02/25 18:21
  • (upraveno mimo DokuWiki)