steam

Steam

Steam je herní platforma nativně dostupná pro operační systémy Windows, Mac OS X a Linux (primárně Ubuntu a blízké příbuzné). Za vývojem stojí herní studio Valve. Verze Steam určená pro operační systém Windows má mnohem rozsáhlejší knihovnu her ve srovnání s verzí určenou pro Linux, ale kvalitní hry pro Linux rychle přibývají.

Instalace

Instalovat můžete buď přímo nativní verzi aplikace určenou pro Ubuntu, nebo je možné spustit verzi určenou pro operační systém Microsoft Windows pomocí Wine, popřípadě aplikace PlayOnLinux.

Pro instalaci aktuální(stabilní) verze nainstalujte balík steam.

Instalaci je také možné provést alternativně pomocí terminálu:

  sudo apt-get install steam

V případě 64-bitového systému bude pro zprovoznění aplikace potřeba nainstalovat některé knihovny z 32-bitové verze systému. Pokud aplikaci instalujete výše uvedeným způsobem, k instalaci závislostí by mělo dojít ve většině případů automaticky. V případě Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal bude ale dle informací na wiki.ubuntu.com možná třeba nainstalovat knihovnu libgl1-mesa-glx:i386 ručně. V tom případě spusťte v terminálu následující příkaz:

sudo apt-get install libgl1-mesa-glx:i386

Hry spouštěné pomocí aplikace Steam budou vyžadovat proprietární verze ovladačů. Dále postupujte podle toho, jakou kartu používáte:

NVIDIA

Spusťte Ovladače grafických karet#správce_nesvobodných_ovladačů|automatickou kontrolu dodatečných ovladačů a aplikace by vám měla sama nabídnout ovladače označené jako doporučené.

AMD/ATI

Spusťte Ovladače grafických karet#správce_nesvobodných_ovladačů|automatickou kontrolu dodatečných ovladačů a aplikace by vám měla sama nabídnout ovladače označené jako doporučené.

Intel

Pokud používáte Ubuntu 12.04, tak pomocí terminálu přidejte do systému nový zdroj, aktualizujte seznam balíků a spusťte instalaci ovladače:

sudo add-apt-repository ppa:ubuntu-x-swat/x-updates
sudo apt-get update
sudo apt-get dist-upgrade

Uživatelé Ubuntu verze 12.10 a novější tyto kroky podnikat nemusí.

NVIDIA Optimus

Postup zprovoznění steamu na počítači s přepínatelnou grafickou kartou naleznete v článku Bumblebee.

Oficiální fórum Steamu pro Linux

Steam for Linux official game forum. V případě potíží při hraní prosím založte nový příspěvek v sekci týkající se beta verze. Bližší informace naleznete v článku na wiki.ubuntu.com.

Článek na wiki.ubuntu.com

IRC kanál

IRC kanál #ubuntu-steam na freenode.

Návod byl testován na Lubuntu 12.04 Precise Pangolin.

Instalaci můžete provést pomocí aplikace PlayOnLinux, nebo stáhnout instalační balíček pro Windows ručně a spustit jeho instalaci přímo pomocí nainstalované aplikace Wine. Testováno s verzí Wine 1.5.8.

Na stránkách steamgamesonlinux.com najdete přehled jednotlivých her a k nim doporučená nastavení Wine.

Odkazy

  • Poslední úprava: 2023/05/21 14:39
  • autor: mstanke