jabber

Jabber

Jabber (neboli XMPP) je otevřený a standardizovaný komunikační protokol. Umožňuje lidem komunikovat přes Internet pomocí tzv. komunikátorů. Pokud jste o Jabberu nikdy neslyšeli, pravděpodobně budete znát podobný protokol používaný téměř výhradně v ČR a SK, a to ICQ. Výhodou Jabberu oproti ICQ a podobným protokolům ovšem je jeho otevřenost a nezávislost na rozmarech jedné konkrétní firmy. Díky tomu existuje spousta klientů pro nejrůznější operační systémy a platformy, dokonce i pro mobilní zařízení (mobily, PDA). Pokud začnete používat <ubu> Ubuntu, většina uživatelů vám začne doporučovat zřízení právě Jabber účtu a komunikaci přes něj.

Jabber se snaží sjednotit Internet roztříštěný mezi nekompatibilní komunikační protokoly. Představte si, že byste mohli poslat email přátelům z ČR, ale přátelům z Anglie už ne. Přesně tak to vypadá nyní na poli komunikátorů. V ČR máme ICQ, v Anglii používají MSN nebo podobný protokol. Zprávu mezi sebou nepošlete. Pokud mají být schopni lidé po celém světě schopni komunikovat bez omezení, je zapotřebí používat otevřený protokol, stejně jako je používán v emailové komunikaci. Jabber je jediný protokol, který nebojuje za peníze, ale za lidi.

Pokud to váš server podporuje, můžete využít tzv. transportů. Ty podstatně rozšiřují funkcionalitu. Např. ICQ transport vám dovolí komunikovat i s lidmi v síti ICQ, ačkoli používáte čitě jabberového klienta. SMS transport vám dovolí zasílat SMS z Internetu přímo z vašeho seznamu kontaktů. TV transport vám zobrazuje aktuální televizní program. Weather transport vám na požádání řekne předpověď počasí na několik dní dopředu. Jabber disk vám umožňuje uložit si některé soubory na serveru a mít je přístupné odkudkoliv, veřejně či soukromě. A další.

Spoustu dalších informací o Jabberu naleznete na www.jabber.cz a Wikipedii.

Výhody

  • Nikdo vám nenutí konkrétního klienta, operační systém nebo hardware. Stačí si najít vhodného klienta, a můžete komunikovat přes Jabber třeba na topinkovači.
  • Není omezen svou lokální působností. Jeho snahou je umožnit komunikaci všem lidem na světě.
  • Drtivá většina klientů neobsahuje žádnou reklamu a je poměrně nenáročných na systémové zdroje.
  • Transporty vám dovolují dělat spoustu věcí navíc. Neztratíte možnost komunikace s ostatními sítěmi (ICQ) i na čistě jabberových klientech.
  • Máte možnost připojit se Jabber konferencí, což jsou takové diskuzní chaty. Nebo založit vlastní místnost a s kamarády tam něco řešit. Pro hromadné domluvy naprosto ideální.
  • Srozumitelná přezdívka ve tvaru jméno@server, žádná čísla!
  • Veškerá komunikace je šifrovaná. Nemusíte se bát, že vaši komunikaci někdo odposlechne.
  • Veškerá komunikace používá Unicode, tudíž už nikdy nebudete mít problém se zobrazením národních znaků. Ať komunikujete češtinou nebo japonštinou, znaky budou přesně takové, jaké mají být.
  • Můžete být připojeni z více míst najednou (z práce, z domu, z mobilu). Můžete si zvolit, na které místo mají přicházet zprávy (klidně třeba na všechny).
  • Protokol je decentralizovaný. To znamená, pokud spadne jeden server, neovlivní to další. Havárie tedy postihne jistou skupinu lidí, ale nikdy celý svět. Pro vás z toho plyne větší spolehlivost služby.
  • Existuje mnoho webových klientů. Proto se připojíte na svůj účet naprosto odkudkoli, kde je Internet (z kavárny, ze školy, z práce), nemusíte tam mít nainstalovaný žádný program.
  • Můžete si spustit vlastní Jabber server pro interní komunikaci např. ve firmě. Můžete povolit/zakázat propojení s vnějším Internetem.

Jak začít?

Zařízení Jabber účtu není nic složitého:

0. Nejprve potřebujete klienta, který Jabber umí. V Ubuntu je hned po instalaci dostupný Pidgin. Pokud chcete používat jiného, případně čistě jabberového (většinou umí více funkcí), malý seznam je na stránce Komunikátory. 0. Musíte si vybrat server. Můžete si vybrat kterýkoliv na světe, nějaký český nebude špatná volba. Malý seznam je zde:

  • jabbim.cz - vlastní i další domény: jabbim.sk, jabbim.com, jabber.cz, njs.netlab.cz, a další
  • linjab.net - vlastní i další domény: linjab.org, linjab.cz, linjab.sk
  • Google talk - pokud máte e-mail na Googlu, není co řešit (chat který jste získali spolu s mailovou schránkou není nic jiného než Jabber/XMPP a vaše přezdívka je stejná jako vaše emailová adresa) 0. Zvolte si uživatelské jméno. Vaše adresa pak bude ve tvaru jméno@server, takže například franta@jabbim.sk. Vypadá to jako email, ale není. Pokud by dané jméno bylo již obsazené, pořád může být volné na jiných doménách. 0. V komunikátoru naťukejte tyto údaje do dialogu pro nový Jabber účet a zvolte vytvoření nového uživatele. Postup s obrázky naleznete na stránce Konferenční místnost na Jabberu (tato stránka se zabývá i připojením do konference).

Jabber a Ubuntu

<ubu> Ubuntu má vlastní konferenční místnost na Jabberu. Ochotní lidé tam poskytují podporu a pomáhají lidem řešit problémy. Navštivte nás a přijďte pokecat, viz Konferenční místnost na Jabberu.

Odkazy

Recenze & Návody

Proč ne ICQ

  • Poslední úprava: 2019/02/25 18:21
  • autor: 127.0.0.1